fbpx
+38 097 340 58 98

У економістів є таке поняття як знецінення викликане очікуванням. Це явище полягає в тому, що чим довше доводиться чекати на винагороду, то менша її вартість для вас. Іншими словами людина швидше вибере 100 грн. сьогодні ніж    200 грн. завтра.

Подумайте самі, як часто Ви втрачали більше тільки через те, щоб отримати винагороду чи насолоду миттєво?

Наприклад, щоб не стояти у черзі, де дешевше, Ви йшли і купляли дорожче там, де чекати непотрібно, хоч у вас і була можливість трохи зачекати і зробити вигіднішу покупку.

Можливо приклад із чергою не дуже переконливий, однак це саме можна сказати і про нашу їжу. Як часто через сильне відчуття  голоду  та економію  часу ви  їсте  некорисні фаст-фуди, замість    того    щоб зачекати і приготувати чи знайти корисну  їжу.  Це  саме  стосується  і  азартних  ігор, купівлі лотерейних квитків, оформлення кредитів, паління та багато інших дій, які обіцяють нам негайну винагороду чи задоволення.

Знецінення викликане очікуванням пояснює чому ми обирали негайне задоволення коштом майбутнього щастя. Саме тому ми купляємо лотерейні квитки замість того щоб відкрити пенсійну програму, беремо кредити замість того, щоб відкладати на потрібну ціль, біжимо найматись на будь-яку роботу лиш би платили вже і зараз, тому що продати свій час за гроші набагато швидше ніж започаткувати власну справу чи оволодіти необхідними знаннями і  навиками, що дозволять стати професіоналом у своїй галузі і отримувати набагато більше ніж той, хто просто продає свій час за гроші. Саме по тій причині курець тягнеться за черговою сигаретою, хоч добре знає що це шкідливо для здоров’я і додатково тисне на бюджет. Однак задоволення від викуреної сигарети буде вже, а відкладені кошти чи збережене здоров’я у довгостроковій перспективі і від цього їх цінність знижується.

У 2007 році в Німеччині було проведено цікаве дослідження, у якому взяли участь студенти престижних університетів і шимпанзе німецьких науковців, які порівнювали силу витримки шимпанзе і людини. Його метою було визначення сили витримки людини і еволюції терплячості. Спершу всім учасникам запропонували обрати від двох до шести улюблених смаколиків. Це було просто: і люди і шимпанзе погодилися, що шість – краще ніж два. Після того дослідники ускладнили завдання. Кожному учаснику дали можливість з’їсти два смаколики одразу, або зачекати кілька хвилин і з’їсти всі шість. Дослідники знали, що піддослідні хотіли все,. Та чи готові вони були чекати?

І шимпанзе і люди віддали перевагу шістьом ласощам, коли не потрібно було чекати, однак ухвалили дуже різні рішення коли потрібна була витримка. Шимпанзе вирішили зачекати більшої порції, і результат вражав – аж 72%. А як же студенти престижних вишів? – Лише 19% То як можна пояснити такі дивовижні результати. Невже шимпанзе мають кращий рівень самоконтролю ніж людина?

Звичайно ж ні. Коли ми максимально контролюємо свої імпульсивні бажання, то перевершимо будь-який інший вид на Землі. Але дуже часто ми використовуємо свій дос коналий мозок, не для того щоб ухвалювати стратегічні рішення, а щоб дати собі дозвіл діяти нераціонально. Наш мозок хитрий, і може раціоналізувати погані рішення та обіцяти нам, що завтра буде краще. Він здатний виробляти різні психологічні трюки, лише щоб переконати нас, що поборотися із спокусою можна і завтра, тому ми знову і знову поступаємося своїм імпульсивним бажанням. Ми не звикли собі відмовляти вже і тепер, навіть якщо у майбутньому нас чекає значно більша винагорода. Ми беремо тещо хочемо і коли хочемо (а хочемо ми зараз), а на завтра відкладаємо те, з чим не бажаємо мати справу сьогодні.

То як з цим боротися?.

Запитайте себе, якими майбутніми винагородами ви торгуєте щоразу, коли піддаєтеся спокусі, або зволікаєте з якоюсь справою? – можливо це ваше здоров’я, добробут сім’ї, започаткування власної справи. Яка негайна ціна примхи і чи вартує вона вашого довгострокового досягнення? – чи вартує ця річ того, щоб брати на неї кредит, чи краще зачекати і назбирати на неї самостійно.

Facebook Comments

Hits: 17

error

Сподобався сайт? Розкажи про нього друзям