fbpx
+38 097 340 58 98

Якщо задати це питання пересічному українцеві, то добра більшість скаже, що ніяк – це не можливо. І чи варто їх у цьому звинувачувати? Напевно, що ні. Звідки їм про це знати, якщо їм ніхто цього не розповідав, а ситуація навколо така, що тобі не те що отримати щось від держави важко, а й зберегти те що маєш не просто. Звідси і скептицизм та зневіра.

Як би там не було, в Україні, як і до речі, в більш розвинутих країнах Європи чи США цілком законно можна «ухилятись» від сплати податків і навіть повертати частину з них назад. І цим можуть скористатись не тільки великі компанії чи корпорації а й пересічні громадяни.

І сьогодні, власне ми поговоримо про те, як може пересічна українська сім’я отримати від держави десятки тисяч гривень в якості податкових пільг. Цими «привілеями»  може скористатись понад 70% працюючих українців. Все що потрібно – це знати, ЯК це зробити.

Згідно чинного законодавства України, можна претендувати на повернення частини сплачених податків у випадку здійснення наступних витрат:

Хто має право на податкову знижку?

Податкову знижку може отримати громадянин України з офіційно підтвердженим доходом, який витратив кошти на вище наведені цілі. Приватним підприємцям податкова знижка не надається.

Тепер розглянемо  кожен з перерахованих пунктів детальніше:

Податкова знижка  на лікування

Податкову знижку  на лікування може отримати громадянин України з офіційно підтвердженим доходом, який оплатив послуги свого лікування або лікування члена сім’ї першого ступеня споріднення (батьки, чоловік/дружина, діти)

Вимоги до витрат на лікування

При нарахуванні податкової знижки враховується вартість платних послуг з лікування, в тому числі:

 • придбання ліків (донорських компонентів, виробів медичного призначення для індивідуального користування інвалідів),
 • оплата реабілітації інвалідів, протезно-ортопедичних пристосувань, технічних та інших засобів реабілітації інвалідів.

У розрахунок податкової знижки також включається оплата за послуги усиновлення дитини і штучного запліднення.

Витрати, які не враховуються при розрахунку податкової знижки:

 • Косметичні лікування, хірургія та протезування, не пов’язані з медичними показаннями, водолікування та геліотерапії, не пов’язані з лікуванням хронічних захворювань.
 • Протезування зубів з використанням дорогоцінних металів, порцеляни та гальванопластики.
 • Аборти (крім тих, які проводяться за медичними показаннями).
 • Операції зі зміни статі.
 • Лікування венеричних захворювань (крім СНІДу та венеричних захворювань, причиною яких є побутове зараження).
 • Лікування тютюнової та алкогольної залежності.
 • Придбання ліків, медичних засобів та пристосувань, оплата вартості медичних послуг, які не включені Кабміном в перелік життєво необхідних.

Податкова знижка  на витрати за навчання

Згідно з п. 14.1.170 ст. 14 нового Податкового кодексу України, кожен громадянин, який офіційно працює, отримує заробітну плату і сплачує податки, оплачує навчання у ПТУ чи вузі (своє чи сім’ї), то він може скористатися податковою знижкою.

Разом з тим, починаючи з 2017 року для отримання податкової знижки у разі оплати вартості навчання членів сім’ї першого ступеня споріднення не обов’язково, щоб такий член сім’ї не одержував заробітну плату, тобто такий член сім’ї може бути працевлаштованим, отримувати зарплатуа особа, яка оплачує на його користь вартість навчання, може включити витрати до податкової знижки.

Також до 01.01.2017 р. сума витрат, дозволена до включення до податкової знижки, не могла перевищувати суми місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 грн. Починаючи з 2017 року всі обмеження щодо розміру витрат скасовано.

Але! Звертаємо увагу, що обмеження скасували саме з 01.01.2017 р., тож ті платники податку, хто реалізовуватиме право на податкову знижку за навчання за підсумками 2016 року, мусять зважати на минулорічний помісячний ліміт (у 2016 році – 1930 грн). Також звертаємо увагу, що якщо у минулому 2016 році член сім’ї першого ступеня споріднення, за якого сплачували за навчання, отримував заробітну плату, то, найімовірніше, скористатися правом на податкову знижку тому, хто сплачував, фіскали не дадуть.

Тож протягом 2017 року до складу податкової знижки за 2016 рік включаються кошти, сплачені платником податків закладу освіти як компенсація вартості одержання середньої професійної або вищої освіти самим платником та/або членом його родини першого ступеня споріднення, який не одержує зарплату або дохід від провадження підприємницької діяльності. Нагадаємо: з метою оподаткування до членів родини першого ступеня споріднення платника податків належать тільки його батьки, чоловік або дружина, діти (у т. ч. усиновлені) (пп. 14.1.263 ПКУ).

Для цього виду витрат також передбачено обмеження:

 • послуги навчання повинні надаватися тільки вітчизняними закладами освіти (незалежно від форми власності);
 • сума коштів не повинна перевищувати граничної величини в розрахунку на кожний повний або неповний місяць навчання (1,4 місячного прожиткового мінімуму для працездатної особи, установленого на 1 січня звітного року, з округленням до найближчих 10 грн) (пп. 166.3.3 ПКУ). У 2016 р. – це 1930,00 грн (1378,00 грн х 1,4). Витрати на навчання, що перевищують установлену межу, не включаються до складу податкової знижки;
 • до податкової знижки входить тільки плата за професійно-технічну та вищу освіту. Тобто оплата додаткових послуг навчального закладу (наприклад, підготовчих курсів, додаткових освітніх курсів, додаткового навчання на військовій кафедрі) не враховується;
 • до податкової знижки слід включати суму витрат (частину) у розрахунку за кожний повний або неповний місяць навчання звітного року (пп. 14.1.170 ПКУ). Тобто якщо оплата за I семестр, що складається з 6 місяців (4 місяці поточного (звітного) року та 2 місяці наступного за звітним року), здійснюється одним платіжним документом, до податкової знижки слід включати тільки витрати за 4 місяці навчання у звітному році. Решта суми, сплаченої згідно з платіжним документом (за 2 місяці семестру), може бути включена платником податків до податкової знижки при реалізації його права на знижку в наступному році разом із платою за II семестр і за частину наступного I семестру.

Документи, що підтверджують право на податкову знижку на навчання:

 • договір на навчання, укладений з навчальним закладом;
 • платіжне доручення на безготівкове перерахування коштів або квитанція банку чи відділення зв’язку про перерахування готівки;
 • довідка роботодавця про перерахування коштів, який за довіреністю працівника перераховував з його заробітної плати суму оплати навчання;
 • документ, що підтверджує перший ступінь споріднення з особою, навчання якої оплачував платник податків, який претендує на податкову знижку.

Податкова знижка на будівництво/купівлю доступного житла.

Тут на сам перед потрібно пам’ятати, що доступне житло – це збудовані і ті, що будуються за державної підтримки, житлові будинки (комплекси) та квартири. Доступне житло реалізується шляхом надання уповноваженими банками або виконавцем (у разі, коли це передбачено законом) пільгового іпотечного житлового кредиту на строк до 30 років. Відсоткова ставка фінансування за такими кредитами встановлюється у розмірі не більше облікової ставки Національного банку плюс 2 відсотки.

Зрозуміло, що чим довший термін кредитування тим більшу суму потрібно переплатити за користування кредитом. Однак є можливість зробити це навантаження менш відчутним, скориставшись податковою знижкою. Частина відсотків, які Ви сплатили за користування іпотекою Ви можете включити до податкової знижки.

Як вираховується сума податкової знижки?

Увага!!!  Згідно статті 175 Податкового кодексі України, до податкової знижки нараховується частина відсотків, яка дорівнює добутку коефіцієнта, що враховує мінімальну площу житла для визначення податкової знижки та суми процентів, сплачених Вами протягом звітного податкового року:

Податкова знижка = К х Суму сплачених %, де

К — коефіцієнт, що враховує мінімальну площу житла

К = МП / ФП, де

МП — мінімальна загальна площа житла, рівна 100 кв.м;

ФП — фактична загальна площа житла.

У разі, коли коефіцієнт більший одиниці (площа квартири менша за 100 кв.м.) до податкової знижки включається сума фактично сплачених відсотків без застосування такого коефіцієнта. Якщо площа житла більше 100 кв.м., то до податкової знижки включається лише частина сплачених процентів.

За яких умов надається податкова знижка?
 1. Громадянам України при наявності ідентифікаційного коду.
 2. При умові офіційного працевлаштування за трудовим договором і отриманні заробітної плати. Приватним підприємцям податкова знижка не надається
 3. Податкова знижка надається тільки громадянам, прописаним у житлі, яке куплене в кредит, тобто це має бути Ваше основне місце проживання
 4. Загальна сума податкової знижки за звітний податковий рік, не може перевищувати суми Вашого річного загального оподатковуваного доходу (заробітної плати)
 5. Правом на податкову знижку можна скористатись лише за відсотки, сплачені в поточному році. На наступні роки це право не переноситься. Наприклад, в 2017 році на податкову знижку можна внести тільки суми, сплачені протягом 2016 року. Витрати за 2015 рік Ви вже не можете включити до податкової знижки.
 6. Право на включення до податкової знижки частини суми сплачених відсотків надається платнику податку за одним іпотечним житловим кредитом протягом 10 послідовних календарних років починаючи з року, в якому:

— об’єкт житлової іпотеки придбавається;

— збудований об’єкт житлової іпотеки переходить у власність платника податку та починає використовуватися як основне місце проживання.

Якщо Ви сплачуєте іпотечний кредит і маєте право на податкову знижку, то вам знадобляться наступні документи

Податкова знижка для власників полісів страхування життя.

У зв’язку з величезним дефіцитом пенсійного фонду та пенсійною реформою, все більше громадян шукають способи самостійно сформувати капітал для пенсійного віку, використовуючи при цьому довгострокове страхування життя, контракти з недержавними пенсійними фондами тощо. Такі договори також дають їм право на податкові пільги, які складають до 18% страхових пладехів.

На податкову знижку на суму страхових платежів за договором довгострокового страхування життя може претендувати кожен офіційно працевлаштований громадяни, який є платником податків і має укладений такий договір.

До договорів страхування, за якими може надаватись податкова знижка відносяться:

 • Довгострокове страхування життя.
 • Пенсійні контракти з недержавним пенсійним фондом.
 • Банківський пенсійний депозитний рахунок.
 • Пенсійні вклади та рахунки учасників фондів банківського управління.
 • Договір страхування повинен бути довгостроковим– на 5 і більше років

Варто також пам’ятати про обмеження податкової знижки до витрат по договорам довгострокового страхування. Адже щомісячний розмір страхових внесків не може перевищувати прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого на 1 січня звітного року і помноженого на коефіцієнт 1,4. Отже, максимальна сума, витрачена на страхування в 2016 році за місяць, що враховується при розрахунку податкової знижки, складе 2240 грн.

Це стосується особи, яка сплачує страховку за себе.

Якщо страхові внески сплачуються за члена сім’ї, то при розрахунку податкової знижки враховується лише половина цієї суми – 1120 грн. на місяць.

Документи для отримання податкової знижки зі страхування
 1. Паспорт.
 2. Довідка про присвоєння ідентифікаційного податкового номера.
 3. Довідка про заробітну плату , де буде вказана сума нарахованої з/п, сума соціального внеску та сума прибуткового податку помісячно та загальною сумою за рік (за формою №3).
 4. Копія страхового поліса.
 5. Копії квитанцій (чеків, платіжних доручень) по сплаті за страхування за звітний календарний рік.
 6. Документи, що підтверджують ступінь споріднення (свідоцтво про народження, якщо оплата за дитину, свідоцтво про шлюб – якщо за чоловіка/дружину).
 7. Декларація про доходи .
 8. Заява із зазначенням реквізитів рахунку для перерахування податкової знижки.

Якщо страхові внески сплачуються за члена сім’ї, то при розрахунку податкової знижки враховується лише половина цієї суми – 1120 грн. на місяць.

Підсумок

Тепер давайте підрахуємо скільки коштів від держави може повернути українська сім’я скориставшись податковою знижкою.

Для наочності та спрощення розрахунків візьмемо за приклад гіпотетичну сім`ю (батько, матір та дві повнолітні дитини

Витрати на лікування. Це дуже індивідуальний показник, який залежить від багатьох факторів і може коливатись у значних межах. Однак відштовхуючись від проведеного дослідження 2016 р. – “Індекс здоров’я. Україна”, організованим  Міжнародним фондом “Відродження”, Київським міжнародним інститутом соціології та Школою охорони здоров’я Національного університету “Києво-Могилянська академія” для щорічного визначення фактичного рівня задоволеності громадян України медичною допомогою. Можемо підрахувати, скільки коштів витрачає українська сім’я на лікування щорічно.

Зокрема з’ясовано, що в середньому при амбулаторному зверненні лікар призначав пацієнтам в середньому 4 лікарських препарати. Середня вартість придбаних ліків складала 822 грн. Пацієнтам на стаціонарі призначали 6 препаратів. Середній розмір сумарних витрат на ліки (придбаних в лікарні або куплених самостійно в аптеці) у випадку госпіталізації становив 2892 гривні. Якщо припустити, що кожен член сім’ї хоча б по одному разу були на амбулаторному і стаціонарному лікуванні то сумарна сума витрат на лікування складе – 14 856 грн/рік. З яких близько 2220  грн. (15% від витраченої суми) можна повернути в якості податкової знижки.

Витрати на навчання. Середня вартість навчання у Вузах України значно коливається в залежності від престижності та спеціальності і може становити від 4000 до 30 000 грн. Якщо, для прикладу взяти, що навчання двох дітей буде коштувати 15 000/рік то повертати від держави щороку можна 2250 грн. За п`ять років навчання cума повернення складе 11250 грн.

Витрати по договору довгострокового страхування життя. Батько офіційно працевлаштований і є власником полісу довгострокового страхування життя. Припустимо, що його місячний дохід складає 10 000 грн. А сума страхових внесків щороку складає 6000 грн. Таким чином, скориставшись можливістю податкової знижки він зможе повертати 1080 грн/рік.

Підсумовуючи лише за цими трьома показниками (витрати на лікування, витрати на навчання дітей, та витрати по договору довгострокового страхування) звичайна українська сім’я може  за декілька років  повертати до 20 000 грн. сплачених податків скориставшись податковою знижкою.

Наші рекомендації

 1. Складіть заяву за зразком  у двох примірниках.
 2. Заява та весь пакет документів подайте особисто (в цьому випадку вимагайте, щоб на другому примірнику заяви поставили дату і штамп).

Пам’ятайте, якщо Ви не скористалися правом на податкову знижку за наслідками звітного податкового року, то таке право на наступний податковий рік не переноситься.

Facebook Comments

Hits: 131

error

Сподобався сайт? Розкажи про нього друзям