fbpx
+38 097 340 58 98

Чи можете ви точно сказати куди ідуть ваші гроші на протязі місяця? Якщо відповідь позитивна то вас можна назвати фінансово обізнаною людиною. Однак особистий фінансовий план це не тільки контроль за своїми витратами, а й інші заходи, які насамперед дають можливість досягти поставлених фінансових цілей. Тому основним у фінансовому плані є мета яку потрібно досягти з його допомогою. Цілі можуть бути різні: позбутися боргів, накопичити дитині на навчання, придбати автомобіль чи житло, пасивний дохід чи стартовий капітал для бізнесу тощо. Однак є загальні принципи побудови благополуччя і досягнення цих цілей, які ми рекомендуємо включати у свій фінансовий план.

 1. Формування фінансової мети.

Перш ніж перейти до складання фінансового плану обов’язково потрібно визначитись з фінансовою метою. В залежності від терміну реалізації цієї мети план може бути короткостроковий (до 1 року), середньостроковий (1-5 років) та довгостроковий (більше 5 років).

На цьому етапі дуже важливо чітко визначитись із конкретними життєвими цілями. Їх може бути декілька. Тому доцільно їх розділити.

Важливо пам’ятати, що кожен пункт списку фінансових цілей повинен мати конкретні терміни виконання, чіткі суми коштів (з урахуванням непередбачених ситуацій).

Як правило найважче досягаються довгострокові цілі. Оскільки вони віддалені в часі, виникає спокуса певні дії для їх реалізації відкладати на потім.

Щоб не робити цієї помилки потрібно добре пам’ятати про найголовніші пункти, які потрібно виконати у короткостроковій перспективі для реалізації плану. Приміром позбутись боргів, виплатити кредит, закрити кредитні картки і т.д.

 1. Формування заощаджень.

Кожна фінансова мета має свою ціну, і якщо ви не можете оплатити її відразу, то потрібно накопичити поступово. Це, по суті, буде основою вашого фінансового плану.

Для цього вам потрібно:

А) повністю проаналізувати своє фінансове становище:

 • Визначити чітку суму вашого доходу за певний період часу (місяць), окремо з кожного джерела в тому числі і пасивних.
 • Розписати по пунктах щомісячні витрати.
 • Виписати всі борги, які у вас є на даний час.

Після того, як ви проведете детальний аналіз свого фінансового стану по всіх пунктах, то побачите повну картину того, як можна збільшити свій дохід і мінімізувати свої витрати. Це стане першим кроком до ефективної реалізації ваших фінансових цілей.

Для аналізу і контролю за своїм фінансовим станом можна використовувати різні програмки для ведення домашньої бухгалтерії, які можна знайти в інтернеті, або ж скористатись шаблоном таблиці, яку можете отримати за посиланням, просто вказавши email, на який вам його відпправити. https://finances.full-life.com.ua/tablycia-dlya-vedennya-bi…/

Б) позбавитись боргів і сформувати фінансовий резерв.Таку таблицю потрібно мати на кожен місяць і на протязі нього записувати кожен пункт вашого доходу чи витрати. Звичайно це лише приклад і ви можете скласти свою таблицю, яка найбільше буде вам підходити.

Потрібно розуміти, що з боргами і кредитами, які проїдаються важко стати успішною людиною, тому потрібно якнайшвидше позбутись подібних фінансових тягарів. Те саме стосується і необхідності мати фінансовий резерв на випадок непередбачуваних ситуацій ( втрата роботи, хвороба, ДТП тощо). Без наявності такого резерву дуже легко опинитись у тих самих боргах. Який має бути резерв залежить від вашого щомісячного доходу, віку та сімейного стану.

Наприклад Рекомендований мінімальний розмір резервного фонду на одну особу:

20-30 років – 3-х місячний прожитковий рівень.

31-40 років – 6 –ти місячний.

41-50 років – 9 –ти місячний

51-60 років – 12-ти місячний

Старше 60 років – 18-ти місячний.

Якщо є діти, то окремо розраховується фінансовий резерв для кожної дитини окремо.

 1. Вибір власної стратегії та програми особистого фінансового плану

На цьому етапі вам необхідно розробити свою стратегію досягнення поставлених фінансових цілей. Сюди відноситься:

 • Пошук чи створення додаткових джерел доходу
 • Пошук шляхів збільшення наявних джерел доходу
 • Забезпечення фінансового захисту

Всі ці пункти залежать не тільки від вашої основної роботи чи бізнесу а й від вашого знання фінансових інструментів і вміння ними користуватись. Фінансові інструменти можуть бути надійні і консервативні (депозитні вклади в надійних банках і накопичувальні програми в страхових компаніях) або ризиковими (інвестиції в акції, цінні папери чи торгівля на фондових біржах).

При виборі фінансових інструментів, ви повинні розуміти, що працюючи самостійно над ризиковими інвестиціями потрібно володіти необхідними навичками. І подумайте чи варто ризикувати чи краще спочатку навчитись і отримати потрібні знання. Якщо вже дуже хочеться використати більш ризикову стратегію то краще почати з невеликої частини свого доходу і звернутись по допомогу до фінансового фахівця, який за певний відсоток від прибутку зможе грамотно інвестувати ваші гроші.

Важливою складовою вашого фінансового плану має бути фінансовий захист. У короткостроковому періоді це ваш резервний фонд, який допоможе безболісно пережити непередбачувані витрати. У довгостроковому періоді стратегічно правильно буде обрати інвестиційну програму по убезпеченню себе від різного роду ризиків. Перевагою таких програм є можливість інвестування на довгострокову ціль і одночасно отримати фінансовий захист для себе та сім’ї.

Рекомендації до складання особистого фінансового плану

 1. Ставте перед собою реальні цілі і визначте конкретні часові рамки для їх досягнення. Почніть з короткострокових не великих цілей (накопичення на невелику подорож)
 2. При наявності боргів чи кредитів спочатку погасіть їх, виділяючи для цього мінімум 20% свого доходу.
 3. Сформуйте собі резервний фонд, про який мова йшла у пункті Б) на другому етапі складання фінансового плану. Для цього відкладайте не менше 10% свого доходу. При тому відкладати потрібно відразу після отримання зарплати, а не чикати те, що залишиться.
 4. Аналізуйте свій фінансовий стан щомісяця і контролюйте свої витрати.
 5. Шукайте нові джерела доходу. Це можуть бути як активні так і пасивні джерела доходу. Але постійно будьте націлені на збільшення пасивного доходу. Це дасть вам можливість швидше відійти від активних справ і стати фінансово незалежним.
 6. Користуйтеся різними фінансовими інструментами. Диверсифікуйте свої інвестиції та зберігайте гроші у різних валютах. Це зменшить ваші ризики.
 7. Візуалізуйте свою фінансову ціль і вона стане додатковою мотивацією для реалізації вашого фінансового плану.
 8. Не відкладайте свій план на потім. І не шукайте для себе причин чому ви не зможете його реалізувати. Чим швидше ви прийдете до цієї ідеї і приступити до її виконання, тим швидше ви досягнете свою ціль.

Пам’ятайте про те, що досягнення мети і реалізація особистого фінансового плану залежить не тільки від кількості джерел доходу і його суми а й від вашої фінансової дисципліни. Не переживайте через те, що у вас поки що невисокий дохід. Ситуація міняється, ви набуваєте досвід підвищуєте своє вміння і з часом появиться можливість отримувати більший дохід. Однак те, що може зробити кожен вже зараз для покращення свого фінансового стану – це бути фінансово дисциплінованим. Не піддаватися на пориви і спокуси раптових покупок чи часту і необдуману зміну цілей.

Дуже правильним рішенням для вас стане підвищення власної фінансової грамотності. І чим швидше ви станете на цей шлях, тим швидше ви зрозумієте, що своїх цілей досягти можна дуже скоро. Тому що ви навчитесь користуватись різними фінансовими інструментами, а від так відкриєте для себе нові джерела доходу.

Facebook Comments

Hits: 33

error

Сподобався сайт? Розкажи про нього друзям