fbpx
+38 097 340 58 98

Грамотно розпоряджаючись своїми фінансами – можна не тільки відчутно знизити витрати, але й значно збільшити товщину власного гаманця. Як правило, до фінансової грамотності приходять через велику кількість помилок та спроб, поступово набираючись досвіду та ігноруючи мудрі поради фінансистів.

Знизу вашій увазі представлені основні помилки  в управлінні власними фінансами, на які потрібно звернути увагу.

 1. Відсутній резервний фонд “Подушка безпеки”

Багато людей вважають, що в накопичені грошей немає сенсу: все рівно все втратиш, так для чого накопичувати, якщо можна все потратити зараз і придбати для себе якусь важливу річ?

Можливо, в якийсь конкретний момент життя це рішення може здатись правильним. Але через деякий час вам може бути потрібна певна сума грошей на непередбачувані витрати: лікування, підвищення цін постачальниками чи оренди, і т.д.

Як оплатити ці витрати, якщо накопичень зовсім нема?   Брати кредит, за який, як правило багато переплачуєш і забирає дорогоцінний час. Чи продавати раніше придбану річ або виводити гроші з бізнесу? Щоб не доходило до таких неприємних речей важливо пам`ятати про перше правило особистих фінансів: потрібно зажди мати накопичення в розмірі 3-6 місячних витрат на непередбачуваний випадок.

 1. Накопичення «під матрасом» замість банка.

Так, сьогодні в Україні не довіряє банкам значна кількість населення. І на то в них є свої причини. Але, погодьтеся не всі банки мають проблеми з виплатами і стають банкротами. Запитайте себе, як ви вибирали свою фінансову установу? Що вас спонукало скористатись послугами вашого банку? Високі відсотки? Близькість до дому? Поради знайомих чи родичів? Чи звертались ви за порадою до експертів? А може самі виділили час на ретельне вивчення того банку який вас зацікавив.

Ми самі приймаємо рішення, за які потім несемо відповідальність. Так, багато банків є не надійними, так само, як багато є неякісних продуктів. Але ж у магазини ви все одно продовжуєте ходити, навіть якщо у якомусь з них придбали неякісний чи бракований товар. Ви більше не захочете повернутись у той де була неякісна продукція, але прийшовши в інший ви будете ретельніше перевіряти якість і термін придатності. На помилках вчаться і краще це робити на помилках чужих.

І зрештою, банки це не єдине місце де ваші гроші можуть працювати.

Правило друге – не вартує зберігати гроші в шкарпетці, тумбочці чи під матрасом. Це мертві гроші, і ви їх гарантовано втрачаєте. Краще вкладайте їх в себе або інвестуйте в проекти, які принесуть дивіденди. Не знаєте як це зробити самому, зверніться за консультацією до фахівця, який вам зможе у цьому допомогти.

 1. Неправильне розуміння кредиту.

Пам`ятайте кредит може бути виправданий лише в дуже рідкісних випадках. Але на жаль багато людей цього не розуміє, вважаючи, що вони його все одно повернуть але зможуть собі придбати бажану річ.

Кредит має дві дуже негативні властивості: за нього потрібно переплачувати, він викликає залежність до «легких» грошей якої важко позбутися.

Ні в якому випадку не беріть споживчих кредитів, особливо на довгі терміни. Краще почекати і наскладати кошти, щоб придбати товар за повну суму.

Зведіть до мінімуму а краще зовсім припиніть користуватись кредитними картками, навіть якщо ви повертаєте гроші у так званий пільговий період і вам не нараховуються відсотки. Тому що ви звикаєте до грошей, яких у вас насправді ще немає. А це погана звичка, якої позбутись дуже складно.

Кредит може бути виправданий, якщо гроші, взяті у банку вкладаються у розвиток прибуткової справи.

Якщо ви все ж вирішили брати кредит, важливо пам’ятати щоб він був:

 • у тій валюті в якій ви отримуєте дохід;
 • не дуже великим і якомога на коротший термін. Не беріть кредит «із запасом» на всякий випадок, а саме ту суму, яка вам потрібна. Врахуйте, що за кожну позичену гривню вам доведеться платити.
 1. Інвестування без конкретної цілі та терміну.

Інвестування ніколи не буде ефективним, якщо не відома конкретна ціль, заради якої воно робиться. При цьому, «заробити грошей» – не являється такою ціллю. Ціль повинна мати термін, вартість і пріоритет. Тільки чітко сформульована ціль, дає можливість грамотно підібрати саме ці інструменти для інвестування, які будуть найбільш ефективними для її досягнення.

Якщо ви інвестуєте з метою накопичити гроші на якусь важливу ціль через 2-3 роки, то краще віддати превагу банківським депозитам і надійним облігаціям. Якщо річ іде про ціль через 3-10 років, то окрім депозитів та облігацій ви можете добавити у свій портфель до 50% акцій. А якщо ви інветуєте на 10 і більше років, то частку акцій можна збільшити до 70-80%.

 1. Ризик не відповідає досвіду.

Іншими словами ризикувати потрібно з розумом. І чим менший досвід тим консервативніші повинні бути інвестиції.

Якщо ваш колега або сусід інвестує в акції радується прибутковості у 20% річних, це не означає, що вам терміново потрібно їх купляти. Справа в тому, що у кожної людини своє відношення до ризику. І велике значення в цьому має досвід.

Тому дуже важливо правильно визначити своє відношення до ризику: якщо ви не готові до значного падіння вартості ваших інвестицій, то розміщайте основну частину коштів на депозитах чи надійні облігації. Якщо у вас уже є досвід інвестування і ви готові до значного коливання розміру ваших накопичень – можна значну їх частину вкласти в акції.

 1. Відсутність фінансового плану.

Якщо людина думає про купівлю автомобіля через рік, а про купівлю квартири через 3 і оплату навчання дитини через 10 років, він ще не задумається, тому що для цього є ще час, то цілком ймовірно він придбає автомобіль. Але збільшення витрат на транспорт не дозволить йому накопичити на початковий внесок по іпотеці. В результаті він придбає квартиру без початкового внеску. Через великі кредитні виплати він не зможе накопичити на навчання дитини. Не йде вже мова, про вихід на пенсію. Така неприємна ситуація виникла тому, що людина мала перед собою набір бажань і цілей, а не повноцінний фінансовий план.

 1. Нехтування страхування.

В Україні страхування майна, автомобілів і тим більше життя річ непопулярна, так як більшість вважає, що з ними нічого не може трапитись. Такий оптимізм міг би порадувати, якби не статистика, яка говорить про зовсім інше.

Витрати на відновлення здоров`я після важких захворювань чи нещасних випадків, ремонт житла внаслідок пожеж чи затоплення, вже не говорячи про втрату головного годувальника в сім`ї, як правило не очікувані і в більшості випадків непосильні для людей. Тому страхування відповідальності, життя та майна являється запорукою спокою та впевненості у завтрашньому дні кожної людини.

 1. Починати накопичувати на пенсію за пару років до виходу на неї.

Про пенсію від держави, за яку можна б було прожити, надіятись, м’яко кажучи наївно. А це означає, що потрібно до неї готуватись самостійно. Тому про свою пенсію потрібно думати як мінімум за 10 років до неї. А взагалі чим швидше тим краще.

 1. Нехтування податковими пільгами.

Не так багато людей знають і користуються різними видами податкових пільг. Хоч, насправді, кожен платник податків щорічно може собі повертати від держави значну суму грошей, якщо він оплачує навчання, лікування, інвестує у своє пенсійне забезпечення або займається благодійністю. Якщо ви облаштовуєте житло енергозберігаючими матеріалами, також претендуєте на повернення частини витрат.

Facebook Comments

Hits: 1

error

Сподобався сайт? Розкажи про нього друзям